3214321543231

Відкриття меморіалу ананьївцям — воякам Армії УНР

Новини музею

15 вересня 2018 року в Ананьєві був відкритий пам’ятник землякам, які у квітні 1920 року підняли повстання проти більшовицької влади. Тоді на допомогу повсталим прийшли бойові загони учасників Першого Зимового походу під командуванням генерал-полковника М. Омеляновича-Павленка та Чорноморського полку з Одеси. В ході багатоденних і кровопролитних боїв місто було очищено від червоноармійців, які зазнали великих втрат, попри підтримку добре озброєного комендантської полку м. Одеси.
Довгі роки ті героїчні події ретельно замовчувалися радянською владою. Тільки кілька років тому, з опублікованих спогадів сотника Армії УНР, уродженця Ананьївщини, Макара Каплистого «Мій останній бій в Зимовому поході», нам стало відомо про «ананьївську сотню» та три прізвища — сотника Ашенова (Ашінова), Павла Котовича і стрільця Задорожного.
Завдяки дослідницькій роботі Благодійного Фонду «Героїка» (м. Київ, голова фонду історик Павло Подобєд) та знайденим ним документам, вдалося встановити не тільки подробиці боїв за Ананьїв, а й імена 106 земляків, що воювали в лавах Армії УНР. Цікавою несподіванкою для нас було побачити серед призвищ ананьївських повстанців ім’я полковника Івана Івановича Столиці (1871-1924) – брата всесвітньо відомого художника Євгена Столиці!
22221771717
Проект пам’ятника козакам-ананьївцям був розроблений та здійснений Олегом Собченком, ветераном АТО, що воював у складі добровольчого полку «Азов» на початку війни з російськими окупантами. «Ми увічнили серію переможних боїв, що відбулись 16-19 квітня 1920 року. Тоді, в результаті злагоджених дій ананьївських повстанців та підрозділів Армії УНР, українці заволоділи Ананьєвом та довколишніми селами, змусивши російських більшовиків залишити власні позиції. Цей бій уславив Одещину як місце перемоги української зброї», – сказав Олег Собченко у своїй промові на урочистостях.
На сьогодні збудований меморіал — найбільш амбітний, втілений в життя проект фонду «Героїка», що за декілька років поставив вже понад 30 пам’ятних знаків по всій Україні. Це першій пам’ятник учасникам Першого Зимового походу на півдні України! Зусиллями благодійників (в тому числі і з Ананьєва) була зібрана необхідна сума для будівництва меморіалу і в серпні цього року на місці, де починалася історія міста, вгору піднялася семиметрова біла колона, увінчана копією ордена Залізного Хреста «За Зимовий похід і бої» На чотирьох гранітних плитах в основі колони викарбувані імена 106 уродженців Ананьєва та повіту, що воювали в складі Армії УНР.
15 вересня 2018 року, в день 265-річчя Ананьєва, в присутності громадськості, учнів шкіл, влади міста та району, монумент було відкрито. Разом з представниками БФ «Героїка» з Києва на урочисту церемонію прибула команда реконструкторів з військово-патріотичного клубу «Повстанець» (м.Київ). З Одеси, на свято прибув оркестр військової академії та почесна варта! Чин освячення меморіалу здійснений єпископом Одеським і Балтським Павлом (УПЦ КП).
4321654876
Треба відзначити, що роботі над будівництвом монументу велику допомогу й підтримку надала міська рада Ананьєва (міський голова П. Маковецький) та волонтери — мешканці Ананьєва.
76547172

О. Шхалахов, завідувач Ананьївського історико-художнього музею ім. Є.І. Столиці (філії ОХМ)

Похожие статьи:

Добавить комментарий