148487

Бійцям першого зимового походу: на Одещині відкрили меморіал воїнам УНР

Суспільство

В Ананьєві, на Одещині, відкрили меморіал воїнам армії УНР. Таким чином увічнили в камені імена місцевих, які брали участь у першому зимовому поході 1919-1920 років.

1919-1920-ті буремні роки. Тоді під командуванням Михайла Омеляновича-Павленка українське військо пройшло переможним рейдом тилами Червоної армії. Ініціювали встановлення пам’ятного комплексу волонтери. З ними і поспілкувалася кореспондент «5 каналу» Ольга Дунська.

148484
Меморіал воїнам Української народної армії відкривають з державними почестями. Над пам’ятником височіє хрест.

148483

«Цей хрест – нагорода армії УНР за зимовний похід та бої, збільшена так звана копія. Нагорода армії УНР була у тих самих пропорціях й кольоровій гамі. Власне, як присвяту цим воякам, добровольцям, які брали участь у першому зимовому поході, ананьївцям, вирішено було вінчати саме таким хрестом пам’ятник», – розповідає автор пам’ятника Олег Собченко.
Ініціатори увічнення ананьївців у зимовому поході армії УНР – місцеві волонтери. Активісти виношували цю ідею два роки.

«Ананьїв – символ перемоги української зброї. Тут у квітні 1920 року, рейдуючи в першому зимовому поході,армія УНР спільно з місцевими мешканцями, які підняли повстання проти більшовиків, змогли розбити цілу низку підрозділів Червоної армії. Тож ми вирішили цим меморіалом вшанувати перемогу над більшовиками, а по-друге – згадати уродженців Ананьїва. Тих, які воювали зі зброєю в руках за незалежність України», – пояснює задум голова благодійного фонду «Героїка» Павло Подобєд.

148482
Заввишки пам’ятник сягає семи метрів. Із усіх боків оздоблений чорними плитами, на яких викарбувані імена 106 вояків УНР із Ананьївського повіту. Їхні імена відшукали в архівах. Декого вдалося ідентифікувати за світлинами.

«Дійсно, відкрились такі імена, прізвища, про які ми не знали. Ціле століття минуло, а для нас це прогалина в пам’яті. Можливо, хтось і не знає, що їхні рідні загинули, що була така подія історична», – каже місцева мешканка Надія Климчук.

148488
На урочисте відкриття приїхали й ветерани АТО.

148485
«Наша держава постає на крові захисників вітчизни, які були 100 років тому і є зараз. Паралелі проводити можна. Це свідчення того, що дух нації живе, жив і буде жити», – переконаний єпископ Одеський і Балтський УПЦ КП Павло.

148489

Згодом місцеві планують облаштувати поблизу меморіального комплексу ще і сквер.

Ольга Дунська, Одеська область, «5 канал»
https://www.5.ua/regiony/biitsiam-pershoho-zymovoho-pokhodu-na-odeshchyni-vidkryly-memorial-voinam-unr-177599.html

Похожие статьи:

  • Нет похожих статей

Добавить комментарий