8080808080977

Микола Вілінський — невідомий відомий

Культура, Новини музею

3343434443434322

М.М. Вілінський

Сьогодні виповнюється 130 років від Дня народження видатного композитора й педагога, професора Одеської та Київської консерваторій Миколи Миколайовича Вілінського /1888-1956/.

4849949484841112

Микола Вілінський в роки навчання в чоловічій гімназії Ананьєва

Життя Миколи Вілінського та його сім’ї тісно пов’язане з Ананьєвом, де майбутній композитор закінчив чоловічу гімназію і де його батько Микола Олександрович Вілінський був членом правління та міським головою.

444647489990112

Батько композитора Микола Олександрович Вілінський

Ще в роки навчання в гімназії, Микола Вілінський захопився музикою та навіть керував шкільним оркестром народних інструментів й церковним хором. В одеський період життя, здобувши вищу юридичну освіту (за наполяганням батька) Микола Вілінський навчається музиці в Одеському музичному училищі, реорганізованому в 1913 році в консерваторію, яку він закінчує в 1919 році. У консерваторії М. Вілінський навчається в класі педагога Вітольда Малишевського (учня Н. А. Римського-Корсакова).
У 1920 році Микола Вілінський стає викладачем Одеської консерваторії, а згодом деканом музично-теоретичного факультету. У 1926 році він був затверджений у званні професора!
З 1944 року — Микола Миколайович Вілінський професор та декан композиторського факультету Київської консерваторії, а з 1949 року завідувач кафедри теорії музики та композиції Київської консерваторії.
М. Вілінський є автором багатьох музичних творів, деякі з яких вважаються класичними. Його перу належать твори великої форми — симфонії й кантати, камерні інструментальні твори та вокальні обробки українських, молдавських і російських пісень. Можна назвати такі його твори, як «Заповіт» для хору і симфонічного оркестру на слова Т. Шевченка, «Балетну сюїту для симфонічного оркестру», «Елегійну сюїту», Дитячий альбом «, обробки народних пісень «Стоїть явір над водою «,» Ой у вишневому саду «,»Ой вербо, вербо» та інші.
Великий внесок композитор Вілінський вніс в розвиток теорії музики. М.М. Вілінський був чудовим педагогом. Його учнями в різні часи були видатні виконавці та композитори: Давид Ойстрах, Еміль Гіллельс Костянтин Данькевич, Серафим Орфеєв, Леонід Гуров, Оскар Фельцман, Антон Муха та багато інших митців. За життя композитор був нагороджений чисельними урядовими орденами та медалями.
Помер Микола Вілінський 7 вересня 1956 року. Похований на Байковому кладовищі у Києві.

Сьогодні в Ананьївському історико-художньому музеї (філії Одесский художественный музей) для учнів 9-го класу школи-гімназії №1 буде прочитана лекція «Микола Вілінський — невідомий відомий».
фото для публікації надані Yuri Vilinski /Нью-Йорк/

О. Шхалахов

Похожие статьи:

  • Нет похожих статей

Добавить комментарий